7 клас

!!! Контрольна робота за ІІ семестр нижче 👇 


Контрольна робота № 4

 Дружба і кохання

1. Його називають засновником російської вітчизняної літератури ХІХ ст., митцем, що глибоко відобразив самобутність національної душі.

А О. Грін            Б О. Пушкін           В К. Симонов

2. У Феодосії та в Старому Криму є два музеї, які і нині дбайливо зберігають пам'ять про письменника.

А О. Пушкін   Б  О. Грін   В К. Симонов

3. Поезія цього шотландського поета зачаровує щирістю, мелодійністю та простодушністю.

А Роберт Бернс   Б Генріх Гейне   В   Костянтин Симонов

4. Свою першу збірку поет назвав «Книга пісень», бо захоплювався творчістю Ф. Петрарки.

А О. Пушкін   Б Р. Бернс      В  Г. Гейне

5. Поезію «Чуєш… Ти чекай мене…» він присвятив кінозірці Валентині Сєровій, яку кохав усе життя.

А О. Пушкін   Б Г. Гейне  В К. Симонов

6. До якої збірки входить вірш Генріха Гейне ««Коли настав чудовий май»?

А) «Книга пісень»; Б) «Пісня пісень»; В) «Збірка пісень»;

7.         Поезія оспівує ліцейську дружбу і відданість:

А) О. Пушкін «19 жовтня 1825»

Б) Р. Бернс «Моя любов»

В) Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

8.         Диво здійснення мрії зображено у творі…

А) О. Гріна «Пурпурові вітрила»

Б) Р. Бернс «Моя любов»

В) Г. Гейне «Коли настав чудовий май»

9.         У 1785 році поет зустрів дівчину, яка назавжди полонила його серце. Батько юної Джин не схвалював почуттів нужденного поета. Закохані зустрічалися таємно. Згодом побралися. Цю поезію поет присвятив дружині – жінці, яка стала його долею. Називається поезія…

 

А) «Чекай мене…» (К. Симонов)

Б) «Моя любов – рожевий квіт» (Р. Бернс)

В) «Коли настав чудовий май» (Г. Гейне)

10. Вірш К. М. Симонова «Жди мене...» написаний:

а) у давні часи лицарства;

б) у мирний час;

в)  під час другої світової війни

11.       «Не знаю, скільки мине років, - тільки в Каперні розцвіте одна казка, і пам’ятатимуть  її довго…», - сказав

А) Егль         Б) Лонгрен             В )Артур Грей

12.       Цей вірш увійшов до скарбниці європейської любовної лірики, його автором є німецький поет…

А) О. Пушкін   Б) Р. Бернс      В)  Г. Гейне

ІІ. Рівень

1)Завдання: знайти відповідність між терміном та його значенням.

1. Повість                                         А) авторський твір

2.Феєрія                                             Б)  ліричний твір, що відображає думки і почуття автора

3.Поезія                                             В) великий прозовий твір, який більш глибше, ніж оповідання, зображує героїв і події

4.Оригінал                                        Г) образ, якому притаманні інакомовна багатозначність і глибина узагальнення

5.Символ                                          Д) відтворення тексту іншою мовою

6.Переклад                                       Е) твір з казковим сюжетом

 

2) Встановіть відповідність між автором та країною, в якій він народився.

1. Роберт Бернс                                А. Росія

2. Костянтин Симонов                    Б. Німеччина

3. Генріх Гейне                                В. Ізраїль

4. Олександр Пушкін                      Г. Шотландія

5. Олександр Грін                            Д. Україна

6. Шолом – Алейхем                       Е. Англія


!!!Виконати контрольну роботу 


25-26.01.2022

Шолом Алейхем
"Пісня над піснями"

Аналіз твору
Роман Шолом-Алейхема “Пісня пісень” нагадує поему про кохання, багату метафорами і символами. Кожна глава схожа на строфу ліричного вірша. «Юнацький роман» Шолом-Алейхема ліричний, сповнений світлого смутку, посмішки, чарівності. Перед нами – початок юного життя, коли найчарівніші мрії можуть здійснитися – і вже здійснюються в любові Шимека і Бузі. Але закони світу не збігаються з внутрішніми законами людини, і мрійник Шимек виявляється занадто слабким, щоб протистояти їм. Батько Шимека вважає, що син його зрадив заповіт старовини, але сам юнак розуміє, що трагедія його життя полягає в тому, що він не зміг утримати любов, яка ще тільки зароджувалася, не звільнив свою царівну. 

Твір Шолом-Алейхема має підзаголовок «юнацький роман», адже тема юнацтва, втілена в цьому романі, хвилювала письменника протягом усього його творчого шляху. У «Пісні над піснями» Шолом-Алейхем простежує долю своїх головних героїв від їх дитячих чарівних ігор і казок, коли почуття любові лише зароджується, до дорослого життя, прощання з дитинством.

 Отже, твір Шолом-Алейхема – це роман про роман: ліричний роман про трагічний роман, про нездійсненну любов. У дитинстві Шимек і Бузя були господарями свого світу: «наш будинок – палац. Я – принц. Бузя – принцеса … це наше небо, наш вітерець, наші пташки – все наше, наше, наше! ». Вони були з’єднані в ньому, як закохані Соломон і Суламіт в біблійній «Пісні над піснями». Але Бузя уже в дитинстві зіткнулася з жорстокістю світу: батько її потонув, а мати покинула її. Шимек відчуває ворожість світу, коли дитинство вже в минулому, а любов втрачена: «наш двір вже не виноградник Царя Соломона, що в «Пісні над піснями». Навколишній світ втратив своє метафоричне, символічного звучання. 

Розповідь ведеться від першої особи, і завдяки його особливостям – зверненнями до читача і повторів – читач стає слухачем, майже співрозмовником автора. Оповідач час від часу повертає нас до початку роману, який був для нього початком, джерелом і прекрасної мрії, і невгамовної печалі. Символіка і поетична мова роблять роман схожим на ліричний вірш: серед казкових володінь Шимека «великий луг, який тягнеться нескінченно, зеленим килимом укритий, жовтими ромашками вкритий, червоними квіточками прикрашений». 

Роман пройнятий не лише символікою біблійних «Пісні пісень», а й фольклорними, авторськими символами: це образи казок з «Тисячі і однієї ночі», які Шимек розповідає Бузі (історії про царівну, країну карликів, політ над хмарами), вогники святкових свічок і великодні молитви, символи західного сонця, чарівної гори. Образ сонця, як і біблійний образ Суламіф, пов’язаний з героїнею роману: «Хмарка майнула по її прекрасному личку. І мені здається, ніби сонце раптово заховалося … Бузя перестала плакати, і вже ожило. Сонце сяяло, як і раніше ». Образ Бузі, як сонце, освітлює життя ліричного героя, Шимека, але дівчина, ніби сонце, йде за горизонти: в останній частині роману Шимек залишається сам і може лише згадувати про свою ніжну Суламіф. 

Мрія про ідеальну любов залишається нереалізованою, але в фіналі оповідач знову повертається до початку свого роману і свого життя – адже «початок, початок найпечальніший, краще самого радісного кінця». Які радості і печалі не принесе подальша доля герою роману, його чарівна дитяча казка залишиться в його пам’яті. 
Ліричний роман Шолом-Алейхема – один з найпоетичніших творів єврейської літератури. «Пісня над піснями» написана прозою, але мову і образи уподібнюють твір до прекрасної пісні про кохання.
!!!Опрацювати матеріал, 
пройти он-лайн тестування за посиланням🔻


18-19.01.2022

Шолом Алейхем


"Шолом алейхем" – традиційне єврейське привітання, яким обмінюються при зустрічі. Воно у перекладі означає – "Мир вам!" Такий псевдонім вибрав собі письменник, який завжди писав про народ і для народу.

  Шолом-Алейхем – літературний псевдонім Шолома Нухимовича Рабиновича – класика єврейської літератури, який народився 2 березня 1859 року в українському містечку Переяславі, нині Переяслав-Хмельницький Ранні роки майбутній письменник провів у містечку Воронці Полтавської губернії.

  Тут він одержав початкове виховання у хедері – єврейській релігійній школі. Коли Шолому виповнилося 13 років, померла його мати, батько оженився на злій і сварливій жінці родом із Бердичева. Непосидючий та допитливий хлопчина став записувати щедрий "фольклор" своєї мачухи.

  Закінчивши російське повітове училище, Шолом став вчителювати у маєтку свого майбутнього тестя – багатого арендатора Мейлаха Лоєва. Романтичне кохання до своєї учениці Ольги Лоєвої закінчилося одруженням.

  Перші вірші та оповідання Шолом-Алейхем написав та опублікував на іврит, підписуючи їх за порадою дружини "Ш.-А".

  У 1883 році Шолом-Алейхем почав публікувати оповідання на мові ідиш. У 1888 році письменник починає втілювати у життя свою давню мрію – роботу зі складання збірників "Єврейська народна бібліотека". Невдовзі Шолом-Алейхем видає перший збірник своїх творів для цієї серії, куди ввійшли "Стемпеню", "Іосл-соловей", "Суд над Шомером".

  У 1894 році Шолом-Алейхем пише комедію "Якнегаз". У цьому ж році письменник починає роботу над романом "Тев’є-молочник", який став шедевром світової літератури. Тев’є – образ, що уособлює мудрість, красномовство, працелюбність, безжурний характер. Кожна його фраза – це афоризм. Історія життя Тев’є, як і самого Шолом-Алейхема, насичена зльотами і падіннями, але обоє, не дивлячись ні на що, залишаються вірними своїм життєвим ідеалам – добру та справедливості. Одночасно з "Тев’є-молочником" Шолом-Алейхем починає писати свого знаменитого "Хлопчика Мотла". У творах Шолом-Алейхема дуже часто згадується Касрилівка (йшлося про Бердичів). В 80 -90 роках XIX століття письменник часто бував в Бердичеві і Житомирі. Місцевий матеріал покладений в основу багатьох нарисів, фейлетонів та оповідань, написаних протягом 1883 - 1894 років: "Перехвачені на пошті листи", "Картини Бердичівської вулиці". Усі твори Шолом-Алейхема пройняті духом часу. Пізніше його добрий гумор переходить у їдку сатиру. Скривджений до глибини душі ділом Бейліса, Шолом-Алейхем бореться проти антисемітизму й знаходить підтримку серед української та російської інтелігенції /В.Г. Короленко/. Після єврейських погромів 1904 - 1905 рр. Шолом-Алейхем емігрує до Америки. Довгих 11 років він блукав, хворів, але продовжував писати.

  Помер Шолом-Алейхем 13 травня 1916 року в Нью-Йорку і похований на Бруклінському цвинтарі.

  Глибока людяність, невичерпний гумор, знання національного єврейського характеру, народної мудрості – все це складає образ письменника і людини Шолом-Алейхема, якого і дотепер люблять і шанують в усьому світі. Його ім’я носять вулиці багатьох міст України, в тому числі Києва, Житомира, Бердичева, Одеси, Львова, Чернівців, Переяслав-Хмельницького та ін.

  У 2009 році під егідою ЮНЕСКО відзначалась 150-річниця від дня народження письменника.

Посилання на твір🔻

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=603

Посилання на відео🔻

https://www.youtube.com/watch?v=VajeO8JWeCI

!!!Опрацювати біографію письменника, 

читати його твір "Пісня Пісень"


12.01.2022
О.С.Пушкін

"19 жовтня"


Аналіз вірша

19 жовтня 1811 був відкритий Царськосельський ліцей. Ліцеїсти першого випуску, до якого належав і Пушкін, через все життя пронесли особливий «ліцейський дух» – дух поваги до особистості, її гідності, дух честі і товариства, дружби і братерства. Саме в Ліцеї поет знайшов справжніх друзів. Крім того, Ліцей став для нього справжнім домом, і там же відбулося його посвячення в поети. 
У зв’язку з усім цим день відкриття Ліцею Пушкін незмінно відзначав віршами, зверненими до друзів юності (Пущину, Дельвигу, Кюхельбекеру). Закінчивши ліцей, випускники вирішили щорічно збиратися 19 жовтня. У ті роки, коли Пушкін був на засланні і не міг в день річниці бути разом з товаришами, він не раз надсилав присутнім своє вітання. Одне з таких дружніх послань і являє собою «19 жовтня». 
Жанр – дружнє послання. 
Сюжет. Вірш відкривається описом осіннього пейзажу і відразу ж виникає тема самотності. Поет з тугою згадує про своїх товаришів, які в цей день «бенкетують» «на берегах Неви», розмірковує про те, «ще кого не дорахувалися» його ліцейські друзі. У його спогадах друзі, яких він знайшов в Царськосільському ліцеї, постають як єдино надійні і вірні, а сам Ліцей – як «вітчизна», рідний дім: 
Міцний навік, о друзі, наш союз! 
Він, як душа, одвічний, неподільний; 
Незрушний він, прекрасний і свавільний, 
У затишку родився дружніх муз, 
І нас куди б не кидала година, 
І щастя теж куди б не привело, 
Незмінні ми: весь світ для нас чужина. 
Вітчизна нам — лиш Царськеє Село! 
Потім поет згадує про тих, хто не залишив опального поета і на засланні. Так, він пише про відвідини його в Михайлівському Пущиним: 
… Поета дім опальний, 
О, Пущин мій, ти перший навістив; 
Ти звеселив вигнання день печальний, 
В ліцея день його перетворив. 
Закінчується вірш сумними роздумами про те, що з кожним днем ​​коло друзів рідшає. Але поет висловлює надію на те, що наступного року він буде відзначати цей день разом з усіма: 
Промчиться рік, і знову я між вас. 
І прийде строк надій моїх завітних, 
Промчиться рік, я буду знову ваш! 
Центральна тема вірша “19 жовтня” – тема дружби. Тут Пушкін з серцевою теплотою звертається до друзів, згадує дні ліцею. Він говорить про дружбу ліцеїстів, що згуртувала їх у єдину сім’ю. Не випадково в одній із строф поет підкреслює, що істинних друзів він знайшов саме в Ліцеї, «інші» ж «друзі» глибоко розчарували його: 
Із краю в край грозою гнаний я, 
Серед тенет недолі грозової, 
Схвильований я дружбою новою, 
І голова схиляється моя… 
З благаннями печальними бентежно, 
З надією юнацьких світлих літ, 
Віддавсь другим я друзям безбережно. 
Та був гіркий небратній їх привіт. 
Все послання зігріте великою і справжньою ніжністю, глибоким щирим почуттям любові до друзів.

!!!Опрацювати аналіз вірша, виразно читати вірш


*** Завдання для допитливих
Знайдіть інформацію про друзів Пушкіна по ліцею. Підготуйте доповідь про них.

11.01.2022

О.С.Пушкін




Посилання на біографію поета🔻

https://historyurok.com.ua/tsikavi-fakty/nauka/literatura/pro-liceyski-roky-pushkina.html


Посилання на вірш🔻

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=602


!!!Опрацювати біографію поета, 
виразно читати вірш "19 жовтня"


22.12.2021

Р.Кіплінг


Народився Кіплінг 30 грудня 1865 в індійському місті Бомбей, батько його був професором у школі мистецтв. У 6 років він переїхав до Англії, де жив і навчався в приватному пансіоні.

В 1878 році Кіплінг вступив до військової школи. Оскільки він не проявив особливої тяги до навчання й не зміг заслужити собі стипендію, у 1882 року йому довелося повернутися в Індію, і почав працювати в місцевій газеті.
Саме в ті часи проявилася його велика пристрасть до літератури, тоді ж Кіплінг написав і опублікував перші оповідання.

Школою письменництва для Кіплінга стала журналістика. Він стає репортером і журналістом в Індії. Потім подорожує по Азії, США в якості кореспондента. У 1889 році подорожує Англією, потім оселяється в Лондоні, де твори Кіплінга знаходять велику популярність. У 1890 році виходить перший роман «Світло згасло».

В Лондоні, Кіплінг одружується. Але незабаром через матеріальні проблеми переїжджає до родичів дружини у США. Саме там Д. Р. Кіплінг написав свої найвідоміші твори для дітей: «Книга джунглів» (перша і друга книги).

«Книга Джунглів» – перший твір Кіплінга, який приніс йому визнання.

У 1899 році письменник повертається до Англії, в тому ж році подорожує Південною Африкою. Через два роки Кіплінг публікує одне з найбільш вдалих своїх творів – роман «Кім». Серед інших відомих творів письменника: «Пак з Горбів», «Нагороди і феї».
Під час Першої світової війни творчість Кіплінга стає менш плідною, багато часу він проводить, працюючи в Червоному Хресті .

Перше десятиліття 20-го століття принесло Кіплінґові велику популярність. В 1907 році він отримав Нобелівську премію з літератури.

Кіплінг став наймолодшим лауреатом Нобеля з літератури. У момент нагородження йому було всього 42 роки. Цей рекорд не побитий дотепер.

В 1910 році Кіплінг написав знаменитий вірш «Якщо…» (англ. If…).

Під час Першої світової війни загинув його єдиний син Джон. Реакцією на цю трагедію стала участь Кіплінґа в роботі комісії догляду за могилами невідомого солдата.

Кіплінг продовжував свою літературну діяльність до початку 30-х років, хоча успіх супроводив йому все менше і менше. З 1915 року письменник страждав від гастриту, який згодом виявився виразкою.

Помер Редьярд Кіплінг від прориву виразки 18 січня 1936 у Лондоні. Похований у Куточку поетів у Вестмінстерському абатстві.


“Балада про схід і захід”

Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох,
Допоки Землю і Небеса на Суд не покличе Бог;
Та Сходу і Заходу вже нема, границь нема поготів,
Як сильні стають лицем у лице, хоч вони із різних світів!

Камаль з двадцятьма бійцями втік на заколотний кордон,
І лошицю Полковника він погнав у далекий горяний схрон:
Найкращу лошицю зі стайні вкрав, коли світать почало,
Дзвінкі підкови в лахи запнув і скочив легко в сідло.
І запитав Полковничий син, що водив дозірців загін:
“Хто скаже мені, де Камаль тепер, де схованку має він?”
Мохамед Хан, Резальдарів син, йому відповів тоді:
“Хто знає нічного туману шлях, той Камалеві знає путі.
Як смеркне — проскаче він Абазай, Бонар на ранок промчить,
Та путь одна — через Форт Букло йому до рідних угідь;
Як поскачеш ти швидше на Форт Букло, аніж летітиме птах,—
Поможе Бог, до провалля Джехай заступиш йому ти шлях.
Коли ж його не догониш там, назад скоріше вертай,
Бо скрізь чаїться Камалів люд за страшним проваллям Джехай.
Там праворуч — скала, і ліворуч — скала, а між ними — ні деревця.
Там ти почуєш, як клацне затвор, хоч ніде не видно стрільця”.
На коня скочив Полковничий син, був гарячий кінь вороний —
Серце б’є, наче дзвін, шиї гордої згин як шибениця міцний.
Мчить юнак на коні, ось вже форт вдалині, і там чекає обід,
Але як злодія хочеш догнать, тоді баритись не слід.
І знову вершник в погоню летить швидше пташиних зграй,
Жене він коня, і вже здоганя втікачів під проваллям Джехай,
Жене він коня, і вже здоганя лошицю й Камаля на ній,
Курок пружний звів, лишень втікачів на постріл дістав вороний.
Він вистрілив раз і вдруге ще, та кулі пішли убік.
“Мов солдат стріляєш! — гукнув Камаль. — Покажи, як їздити звик!”

У провалля Камаль повернув, і за ним син Полковника без вагань,
Вороний, мов олень, вперед летів, та лошиця мчала, мов лань.
Вороний вудила свої закусив — нелегкою була гора,
А лошиця вуздечкою грала — так рукавичкою леді гра.
Праворуч — скала, і ліворуч — скала, і між ними — ні деревця,
І тричі клацнув рушниці затвор, і не видно було стрільця.
Місяць прогнали з неба вони, б’є зорю вже стукіт копит,
Вороний, мов зранений бик, біжить за ланню легкою вслід.
Спіткнувсь вороний і в гірський потік упав на всьому скаку;

Тоді Камаль повернув назад і звестись поміг юнаку.
Він вибив з руки його пістолет — там буть не могло борні,
“Надто довго життям,— промовив Камаль,— завдячуєш ти мені:
На двадцять миль тут скелі нема, нема тут жодного пня,
Де б мій стрілець не цілив тебе, не ждала б де западня.
Якби я руку лишень підняв, як виїхав на бескет,
Прудконогі шакали уже б давно збіглися на бенкет;
Варто було б кивком голови подати умовний знак —
І після учти не зміг би злетіть по горло ситий коршак!”

Йому відповів Полковничий син: “Що ж, нагодуй звірину;
Та перше розваж, яку сплатить муситимеш ціну.
Як тисяча шабель прийде сюди, щоб забрати мої кістки,—
Стільки за учту шакалів платить злодію не з руки!
Коні потопчуть твої поля, солдати твій хліб з’їдять,
Худобу заб’ють, хати розберуть на паливо для багать.
Коли влаштує тебе ціна і голодні твої брати,—
Шакали ж собакам кревна рідня, – то клич, пес, їх сюди!
Але як ціна зависока тобі, скінчимо усе до ладу:
Лошицю батькові поверни, дорогу я й сам знайду!”
За руку схопив Камаль юнака, і погляд його горів:
“Не слід нам згадувати собак. Вовк вовка тут перестрів!
Лошиця твоя. І краще я жертиму стерво гниле,
Ніж тому, хто сміявся смерті в лице, заподіяти зможу зле”.

Йому відповів Полковничий син: “Я мусив честь берегти.
В дарунок від батька лошицю візьми — бо справжня людина ти!”
Та лошиця підбігла до юнака і ластитись почала;
“Нас двоє сильних,— сказав Камаль,— та вона до тебе пішла.
Тож хай в дарунок від крадія тобі принесе вона
Вуздечку коштовну, моє сідло, і срібні два стремена!”

Тоді юнак пістолет подав йому рукояттю до рук:
“У ворога ти відібрав один, а другий дарує друг!”
Камаль промовив: “Дарунок твій лише за дарунок прийму.
Твій батько сина до мене послав — я сина віддам йому!”

Свиснув Камаль, і син його по схилу гори збіг вниз,—
Як олень, легкий, міцний і стрункий, як готовий до бою спис.
“Ось твій господар,— сказав Камаль,— він водить дозірців загін,
Щитом йому стань, роби без вагань все те, що накаже він.
Допоки я або смерть твоя не обірвуть цих пут назавжди,
Всюди за ним крізь вогонь і дим оборонцем вірним іди.
Хліб Королеви їстимеш ти, тож її борони закон,
І, як треба, зруйнуй свого батька дім, щоб у спокої жив кордон.
Кавалеристом відважним стань, тримайся твердо в сідлі,
І Резальдаром зроблять тебе, а я, може, помру в петлі!”

Очима зустрілися юнаки, і лжі не було в очах.
І братню клятву вони дали на солі і кислих хлібах:
І братню клятву вони дали, розрізавши дерну настил,
На рукоятці та лезі ножа, і на імені Господа Сил.
Камалів син осідлав коня, лошицю — Полковничий син,
І двоє вернулись у Форт Букло, звідки поїхав один.
Загін дозорців зустріли вони, і двадцять шабель в ту ж мить
Зблиснули грізно, готові кров хлопця із гір пролить.
“Не руште його! — Полковничий син гукнув своїм воякам,—
Бо той, хто вчора ворогом був, сьогодні товариш нам!”

Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох,
Допоки Землю і Небеса на Суд не покличе Бог;
Та Сходу і Заходу вже нема, границь нема поготів,
Як сильні стають лицем у лице, хоч вони із різних світів!

Поезія « Якщо…» написана у формі звертання до сина. Батько знає, що гідно життя прожити важко, але можна, якщо дотримуватися шляхетних правил поведінки. Моральні настанови Кіплінга позбавлені нудного повчання. Вони не пригнічують, а підносять над буденністю спонукають лишатися на висоті. 


Коли ти бережеш залізний спокій
всупір загальній паніці й клятьбі,
коли наперекір хулі жорстокій
між невірів ти віриш сам собі.
Коли ти вмієш ждати без утоми,
обмовлений, не станеш брехуном,
ошуканий, не піддаєшся злому
і власним не хизуєшся добром.
Коли тебе не порабують мрії,
в кормигу дум твій дух себе не дасть,
коли ти знаєш, що за лицедії —
облуда щастя й машкара нещасть.
Коли ти годен правди пильнувати,
з якої вже зискують махлярі,
розбитий витвір знову доробляти,
хоча начиння геть уже старі.
Коли ти можеш всі свої надбання
поставити на кін, аби за мить
проциндрити без жалю й дорікання —
адже тебе поразка не страшить.
Коли змертвілі нерви, думи, тіло
ти можеш знову кидати у бій,
коли триматися немає сили
і тільки воля владно каже: стій!
Коли в юрбі шляхетності не губиш,
а бувши з королями — простоти,
коли ні враг, ні друг, котрого любиш,
нічим тобі не можуть дорікти.
Коли ти знаєш ціну щохвилини,
коли від неї геть усе береш,
тоді я певен: ти єси людина
і землю всю своєю назовеш.

!!!Опрацювати біографію письменника, виразно читати вірші



21.12.2021

Дж.Олдридж
"Останній дюйм" тести👇
!!! Виконати тести до 22.00  21.12.2021


15.12.2021

Дж.Олдридж
"Останній дюйм"

Рік написання – 1957

Жанр. Оповідання

Тема. Батько та син ціною надзвичайних випробувань у екстремальних умовах знаходять шлях до серця один одного.

Головна думка твору – необхідність боротьби «до останнього дюйма», а також подолання «останнього дюйма», що розділяє людей.

Проблематика “Останній дюйм”:

проблеми стосунків між батьками і дітьми,
боротьби з труднощами, що трапляються у житті, уміння їх долати
Сюжет “Останній дюйм”. Батько й син, які не відчувають спорідненості душ, вирушають невеличким літаком на пустельний острів Аравії. Батько змушений заробляти кінозйомкою акул. Заняття це вельми небезпечне. Під час зйомки він зазнає тяжкого поранення. Ціною неймовірних зусиль батько й син дістаються до Каїра. Спільна мета – вижити! – зближує їх. Їхні стосунки теплішають, вони починають розуміти один одного.

«Останній дюйм» композиція
–Експозиція. Події, які передували польоту до Акулової бухти.

–Зав’язка. Бен змушений взяти десятилітнього сина з собою. їхня відчуженість.

–Розвиток дії. Політ до бухти, підготовка до робіт зі зйомкою, спуск під воду, очікування сином батька, поранення Бена.

–Кульмінація. Неймовірні зусилля, які докладаються і батьком, і сином для того, щоб вижити.

–Розв’язка. Успішне приземлення на аеродромі Каїра. Початок нових, справді родинних стосунків.

“Останній дюйм” герої
Батько: 43 роки, льотчик, розлучився з дружиною. Його цікавить тільки робота, він їде на підводні зйомки акул. Часу на сім’ю та сина у нього не вистачає. З сином занадто суворий, різкий, навіть байдужий.
Мати: тужила за рідною домівкою, ненавиділа місця проживання, апатична, черства, плаксива, покинула сімю, не цікавилася сином. Джоана – молода жінка, яка думає насамперед про власний комфорт, не хоче піклуватися про сім’ю.
Деві: 10 років, пізня, небажана дитина, не потрібний батькам, самотній.  Його проблемами ніхто не цікавиться.

“Останній дюйм” значення назви оповідання. Останній дюйм це не тільки міра довжини, яка найважливіша при посадці літака але й відстань, що розділяла батька й сина, відстань їхнього непорозуміння. На щастя, Бен і Деві зуміли з честю пройти випробування, що випали на їхню долю, і не тільки залишились живі, а й подолали отой найважчий останній дюйм, що наблизив їх один до одного.
Посилання на фільм👇

!!! Переглягути фільм, скласти план, 

переказувати твір за планом


14.12.2021

Дж. Олдрідж


Джеймс Олдрідж народився 10 липня 1918 року в австралійському Уайт-Хіллі в багатодітній сім’ї. Джеймс був п’ятою дитиною, наймолодшою в родині. Грошей було мало, тому жили скромно, одяг  ніколи не купували, а шили й перешивали, передавали від старших молодшим.

У середині 1920-х сім’я Олдріджа перебралася в Суон-Хілл, а в 1938 році Олдрідж переїжджає до Лондона.

Навчався в Мельбурні в комерційному коледжі. Вчиться у Лондонському економічному університеті, потім у Оксфордському університеті, відвідує льотні курси і активно працює у лондонських газетах.

Під час Другої світової війни Джеймс Олдрідж був журналістом та військовим кореспондентом на Близькому Сході. Його безпосередні спостереження й дали йому матеріал для перших романів.

Його перший роман «Справа честі» був опублікований в 1942 році і відразу зарекомендував себе як бестселер.

Другий роман письменника «Морський орел» був опублікований в 1944 році.

Одним з найбільш успішних і широко відомих романів письменника став «Дипломат», опублікований в 1949 році.

Письменник довго жив у Каїрі, якому присвятив книгу «Каїр. Біографія міста »(1969 рік).

З середини 1960-х Олдрідж пише, в основному, книги для дітей і підлітків.

У 1971 році він був членом журі 7-го Московського міжнародного кінофестивалю.

У 1972 році став лауреатом Міжнародної Ленінської премії «За зміцнення миру між народами». У тому ж році був нагороджений Золотою медаллю Міжнародної організації журналістів.

23 лютого 2015 письменник помер у віці 96 років.

"Останній дюйм"



Посилання на твір👇


!!!Опрацювати біографію письменника, читати твір


08.12.2021

                        Контрольна робота № 2         

        Історичне минуле в літературі                                                  

Вальтер Скотт «Айвенго»

1.  Від чого страждав народ в романі?

А) від непомірних податків;

Б) від жорстокого правління королів;

В) від міжусобних війн;

Г) від голоду.


2. У чому звинуватили Ребеку?

А) у чаклунстві;

Б) у шахрайстві;

В) у змові;

Г) у зрадництві.


3. Хто ховався під маскою Чорного Лицаря?

А) Робін Гуд;

Б) Айвенго;

В) Бріан де Буагільбер;

Г) Річард І.

Василь Биков «Альпійська балада»

4. Головні герої втекли з полону внаслідок:

А) бунту полонених;

Б) вбивства охорони;

В) вибуху на заводі;

Г) добре продуманого плану.


5. Іван Терешко не зміг врятуватися від переслідувачів, тому що:

А) його було тяжко поранено й він не міг рухатися;

Б) він вирішив повернутися на завод, щоб помститися ворогам;

В) він захищав Джулію й не міг стрибнути в прірву;

Г) він не хотів повертатися до себе додому.


6. Яка думка містилася у фіналі твору?

А) розповісти читачам про життя Джулії;

Б) розповісти читачам про майбутнє життя без війни;

В) довести, що Іван – справжній герой;

Г) довести, що кохання та життя завжди перемагають.

 

Встановлення відповідності (2 б.)

7. Встановити відповідність між поезіями та їх темами:

1.  К. Галчинський

«Пісня про солдатів з Вестерплятте»

2. А. Маргул-Шпербер

«Про назву концтабору Бухенвальд»

 

А. тема війни перегукується зі спогадами про щасливе дитинство;

Б. засудження війни за загублену молодість тих, хто пішов на фронт;


8. Встановити відповідність між елементами композиції та частинами твору:

1. кульмінація

2. епілог

3. розв’язка

4. зав’язка

5. розвиток дії


А. кохання Івана та Джулії;

Б. сутичка героя із Зандлером, втеча із табору;

В. лист Джулії до рідних Івана;

Г. порятунок Джулії та загибель Івана;

Д. нелегкий шлях Івана та Джулії у горах.


Відкриті питання та завдання

9. Охарактеризувати 1 чоловічий і 1 жіночий образи роману В. Скотта «Айвенго». (2 б.)

10. Що таке історичний роман?  (2 б.)

 !!! Виконати контрольну роботу до 11.12.2021,

 надіслати мені на пошту yunaumkina@gmail.com


30.11.2021

В.В.Биков
"Альпійська балада"

Рік написання – 1966

Жанр “Альпійська балада” – лірична повість

Головні герої “Альпійська балада” – Джулія Новеллі, Іван Терешко

Тема – історія життя російського солдата Івана Терешка та італійської дівчини Джулії, долі яких перетнулися в концтаборі. Тема самовідданого й зворушливого кохання, що спалахнуло в тяжкий час війни, — одна з центральних у творчості В. Бикова.

Ідея – осуд війни, жорстокості, несправедливості; утвердження сили кохання; уславлення сили духу людини.

Повість В.Бикова «Альпійська балада» – реалістичний прозовий твір, однак вжита у назві твору жанрова номінація цілком вмотивована, адже в ній письменник змальовує таке кохання, яке в результаті перемагає все: холод і голод, муки і страждання, війну і смерть.

Сюжет “Альпійська балада”
У повісті дві сюжетних лінії:

Перша – минуле Івана Терешка, його участь у боях, поранення, госпіталізація, втечі з концтабору, оточення й полон;
друга – колізії втечі з табору і кохання Івана й Джулії.
У творі описано теперішнє – лист героїні, яка залишилась жити, минуле – поневіряння білоруського солдата й італійської дівчини під час втечі з концтабору.

Композиція “Альпійська балада”
Зав’язка – сутичка героя із Зандлером, втеча із табору
Розвиток дії – нелегкий шлях Івана та Джулії у горах
Кульмінація – кохання Івана та Джулії
Розв’язка – порятунок Джулії та загибель Івана
Епілог – лист Джулії до рідних Івана
Твір складається із 24 розділів; також лист – замість епілогу; вставні частини – 4, в яких розповідається про те, як Іванові вдалося здійснити втечу з табору; вставка – сон Івана (він символічний); спогади про дівчину свого друга та про невдалі втечі з табору.

Історія написання “Альпійська балада”
Василь Биков згадував:
“Це сталося наприкінці війни в Австрійських Альпах.
Тут був глибокий тил німецького рейху, і тут, як повсюди в його тилу, було багато працюючих на війну промислових підприємств, в тому числі всіляких таборів.
Одного разу ми зайняли якесь містечко і чекали нової команди. Довжелезна колона артполку завмерла на вуличці.
І раптом біля однієї з дальніх машин на очі потрапила дівчина – худорлява, чорноволоса, в смугастій куртці і темній спідниці, вона перебирала поглядом
обличчя бійців і заперечно хитала головою. «Хто є Іван?» – запитувала вона. Звісно, Іванів у нас було багато, але ні один з них не здався їй тим, кого вона шукала. Ми запитали, якого саме Івана вона розшукує. Дівчина розповіла приблизно таке: її звати Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, влітку 44-го, під час бомбардування воєнного заводу вона втекла в Альпи, де зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали в горах, голодні та холодні, перейшли гірський хребет і одного туманного ранку напоролись на поліцейську засідку. Її схопили і знову кинули до табору, а що сталося з Іваном, вона не знає.
Я згадав про цю історію через 18 років, коли почав літературну діяльність. І тоді я написав все те, що ви прочитали в «Альпійській баладі».
Посилання на фільм👇
!!! Опрацювати матеріал, переглянути фільм, скласти план прочитаного

24.11.2021

В.В.Биков



Василь Володимирович Биков народився 19 червня 1924 року в селі Бички Ушачского району Вітебської області в селянській родині. З дитинства захоплювався малюванням. Закінчив 8 класів школи в селі Кубличі, потім навчався на скульптурному відділенні Вітебського художнього училища. У червні 1941 року екстерном склав іспити за 10 клас.

Війна застала його на Україні, де він брав участь в оборонних роботах. У 1942 році майбутній письменник вступив до лав Червоної Армії. Восени 1943 присвоєно звання молодшого лейтенанта.

Брав участь в боях за Кривий Ріг, Олександрію, Знам’янку. Воював на Другому і Третьому Українських фронтах, пройшов по території Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії, двічі був поранений.

Вперше твори Василя Бикова були опубліковані в 1947 році, однак, творча біографія письменника починається з розповідей, написаних в 1951 році, багато з творів якого присвячені діям Великої Вітчизняної війни.

Популярність В.Бикову принесла повість «Третя ракета», написана в 1962 році.

У 1960-х публікує повісті «Альпійська балада», «Мертвим не боляче», в 1970-і – «Сотников», «Обеліск», «Дожити до світанку», «Піти й не повернутися».

Ці твори поставили Василя Бикова в один ряд з видатними майстрами військової прози ХХ століття.

З 1972 до 1978 року Василь Биков займав посаду секретаря Гродненського відділення Спілки письменників БРСР.

У 1974 році Василь Биков був нагороджений Державною премією СРСР (за повість «Дожити до світанку», 1973).

У 1980 році отримав звання Народного письменника Білорусі, а в 1986 році – був нагороджений Ленінською премією за повість «Знак біди».

Середина 90-х як ніби повернула письменника в радянські часи. Цькування в державній пресі, заборона, цензура на вихід його нових творів, погіршення здоров’я змусили Бикова покинути Батьківщину. Кілька років він жив за кордоном.

У грудні 2002 року Василь Биков переїхав на постійне проживання в Чехії. Кілька останніх років Биков проживав в ФРН, а до цього в Фінляндії.

Потім Биков переніс в Чехії операцію з видалення ракової пухлини шлунка. У Білорусі письменник перебував на реабілітації після перенесеної операції, проте розвиток хвороби зупинити не вдалося …

Народний письменник Білорусі Василь Биков помер 22 червня 2003 року.

Посилання на твір👇


!!! Опрацювати біографію письменника, читати твір

17.11.2021

Розвиток мовлення № 2

Твір за романом В.Скотта "Айвенго"

Теми творів:
1. Історичні факти і художня вигадка в романі.
2.Чи існують справжні лицарі сьогодні?
3. Кого з героїнь твору  кохав Айвенго?

!!! Написати твір і надіслати на адресу yunaumkina@gmail.com

 до 20.00 20.11.2021 

10.11.2021

В.Скотт "Айвенго"


Посилання на тести👇

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5883544

!!!  Виконати тестові завдання до 21.00 15.11.2021


09.11.2021

В.Скотт "Айвенго"


Тема твору: розповідь про подвиги Айвенго, Ричарда на тлі ворожнечі норманів і саксів. 

Проблеми: боротьба за незалежність, владу, об’єднання країни, кохання, честі, зради, віри, вірності. 

Конфлікти: політичний, національний, релігійний. 

Ідея твору: пам’ятати і вивчати історичне минуле, намагатися уникнути помилок, які мали серйозний вплив на подальший розвиток країни. 

Елементи сюжету роману “Айвенго” 

1. Зав’язка – зустріч героїв: пріора Еймера, Бріана де Буагільбера, Ісаака, Айвенго, переодягненого пілігримом, в будинку Седріка Сакса 

2. Розвиток подій – 

а) турнір в Ашбі; 

б)саксонці у полоні норманів у замку Фрон де Бефа; 

в) штурм замку Фрон де Бефа Локслі(Робін Гуд) та Чорним лицарем (Річард Левине Серце); 

г) суд над Ревеккою 

3. Кульмінація – поєдинок між Айвенго та Буагільбером 

4. Розв’язка – смерть Буагільбера, повернення престолу Річарду, одруження Айвенго та Ровени 

Система образів 

1. Нормани 

2. Саксонці 

3. Слуги Седріка 

4.Розбійники 

5. Євреї 

Король Річард, принц Джон, Бріан де Буагільбер, 

Фрон де Беф, Моріс де Брасі, пріор Еймер, Седрік Сакс, 

Ательстан, Ровена, Айвенго, Ульріка, Гурт, Вамба, Локслі,

 Мельник, абат Тук, Ісаак, Ревекка

!!!Читати 11-20 розділи роману "Айвенго", розподілити персонажів твору по 5ти групам (у зошиті), 

переглянути фільм

Посилання на фільм🔻

03.11.2021

В.Скотт


(1771-1832)

Відомий англійський поет, романіст, народжений у Шотландії.
Вальтер Скотт отримав освіту правознавця, але його захопленням є історія рідного краю, легенди, традиції, стародавні культурні пам'ятки. Зрештою він здобуває славу видатного краєзнавця, історика. В. Скотт зібрав і опублікував збірку шотландських пісень (1803). Як письменник, свій творчий шлях розпочинає з поем, присвячених історії Шотландії, але з 1814 року здебільшого пише прозу.
Найбільш популярним є історичний роман "Айвенго" (1820). В. Скотт змальовує Британію XII ст. — пори, коли в цій країні посилились протиріччя між її народами, зокрема норманами і саксами. У той же час загострилися внутрішні міжфеодальні конфлікти, поглибились протиріччя між феодалами та селянами. Король Англії намагається зміцнити державу, створити централізовану монархію. Поряд зі змалюванням історичного конфлікту, В. Скотт відтворює побутовий фольклорний колорит, широко використовує багату мовну палітру того часу. Персонажів роману автор зумисне змальовує різними: тут немає всуціль позитивних чи абсолютно негативних типів.
Таким чином автор привертає увагу до проблеми порозуміння між двома народами, з яких має народитися одна нація — англійська.

Посилання на відео🔻
Посилання на твір🔻

!!!  Опрацювати біографію письменника.

!!! Читати 1-10 розділи роману "Айвенго"



Список літератури на  літо

Біблія. Старий Заповіт (Створення світу. Каїн і Авель. 10 заповідей). 

Новий Заповіт Міфи троянського циклу. 

Гомер. «Іліада»

 Сапфо (VII-VI ст. до н.е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…). 

Есхіл (бл. 525-бл. 456 рр. до н.е.). «Прометей закутий». 

Публій Вергілій Марон (70-19 рр. до н.е.). «Енеїда»

 Квінт Горацій Флакк (65-8 рр. до н.е.). «До Мельпомени» («Мій пам’ятник стоїть…»).

 Публій Овідій Назон (43р. до н.е. – бл. 18 р.н.е.). «Сумні елегії» 

Лі Бо (701-762). «Печаль на яшмовому ганку», «Призахідне сонце навіює думки про гори», «Сосна біля південної галереї» 

Ду Фу (712-770). «Пісня про хліб і шовк», «Весняний краєвид», «Подорожуючи, вночі описую почуття»

 Омар Хайям (бл. 1048-після 1122). Рубаї. 

«Пісня про Роланда» 

Аліг’єрі Данте (1265-1321). Сонет 11 («В своїх очах вона несе кохання…»). 

Франческо Петрарка (1304-1374). Сонети № 61, 132. 

Вільям Шекспір (1564-1616). Сонети № 66, 116, 130. 

Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра.

 Мігель де Сервантес Сааведра (1547-1616). «Дон Кіхот» I частина 

Джонн Донн «Щоб мучить мене…» 

Мольєр (1622-1673). «Міщанин-шляхтич». 

Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944). «Маленький принц».

 Річард Бах (нар. 1936). «Чайка Джонатан Лівінгстон».


31.05.2022

Корнелія Функе


Корнелія Функе народилася 10 грудня 1958 року в німецькому місті Дорстен. У шкільному віці мріяла стати пілотом, але до завершення навчання в гімназії Св. Урсули прийняла рішення бути вчителем. Закінчивши навчання в Гамбурзькому університеті, майбутня письменниця три роки обіймала посаду соціального працівника, допомагаючи дітям-інвалідам впоратися зі своїми страхами.
Саме в цей період вона усвідомила, наскільки цінними є фантастичні історії: з їх допомогою вихованці відволікалися від гіркої реальності і переносилися в чарівний світ фантазій. В цей же час Корнелія вивчала курс книжкової ілюстрації в інституті дизайну. Незабаром дівчина почала працювати за професією — ілюстратором в популярному німецькому видавництві.
Бажання стати письменницею народилося внаслідок розчарування в сучасній фантастиці. Функе стала співавтором сценаріїв дитячого серіалу "Сім каменів" (на екранах з 1988 року).
Протягом 1980-х і 1990-х років письменниця утвердилася в Німеччині як автор творів, які лягли в основу двох дитячих фантастичних серіалів "Мисливці за привидами" (Gespensterjäger) і "Дикі курочки" (Die wilden Hühner). Після їх виходу Корнелію назвали "Дж. К. Роулінг з Німеччини". Хоча Функе була дуже популярна в своїй країні, вперше її книгу переклали англійською лише в 2002 році. Це був роман "Herr der Diebe", відомий як "Король Злодіїв". Протягом п'яти місяців він очолював списки дитячих бестселерів в США. Книга отримала дві престижні премії, а британський журнал "Guardian" розмістив її на першу сходинку свого хіт-параду.
У 2003 році вийшов друком найпопулярніший твір Функе — підліткове фентезі "Чорнильне серце", а в наступні п'ять років — його продовження під назвами "Чорнильна кров" і "Чорнильна смерть". Зараз екранізовані п'ять її романів: "Король злодіїв", "Чорнильне серце", "Дикі курочки", "Дикі курочки і любов", "Дикі курочки і життя".
У своєму блозі Функе пише про те, що відправною точкою для хорошої книги є ідея. Письменниця наголошує, що "ідеї всюди і ніде. Вони приходять із зовнішнього світу і з внутрішнього. У мене їх так багато, що не вистачить і життя, щоб записати всі". З приводу персонажів вона уточнює: "В основному, вони входять в кабінет настільки живими, що я задаюся питанням, звідки вони. Безумовно, деякі з них — результат тривалих роздумів, але інші живі відразу".

"Чорнильне серце"

Посилання на твір🔻

Посилання на фільм🔻


!!!Прочитати твір, переглянути фільм

25.05.2022

Повторення


1. Балада Адама Міцкевича 
2. Невеликий за обсягом ліро-епічний твір на історично-героїчну, легендарну, фантастичну тему  з напруженим сюжетом і драматичною розв’язкою. 
3. Автор «Пурпурових вітрил»  
4. Прославляв ліцейське братерство і своїх друзів 
5. Автор «Про назву концтабору Бухенвальд» 
6. Автор «Балади про Схід і Захід» 
7. Супутниця Івана Терешки
8. «Коли настав чудовий май...»
9. «Павутинка» 
10. Він знайшов золотого жука. 
11. Автор повісті «Фах» 
12. Міг би  вибратися з пекла за допомогою павутинки 
13. Єврейка, добре зналася на травах, вилікувала Айвенго. 
14. Герой книги сучасної німецької письменниці, який вмів вичитувати і оживляти героїв книжок. 
15. Письменник-фантаст, автор повісті «Фах» 
16. Різновид пригодницької літератури, сюжет якої розкриває якусь темницю або злочин. 17. Автор «Чарівної крамниці»  
18. Герой, який не побоявся вийти на арену до хижих звірів. 
19. Чарівник мандрівного замку. 

!!! Розгадати кросворд

24.05.2022

Контрольна робота за ІІ семестр

1. Метод дедукції використовував герой творів:
А) Е. По;   
Б) А. К. Дойля;  
В) А. Крісті

2. Герой оповідання А. К. Дойля «Спілка рудих» отримав роботу:
А) через колір волосся;  
Б) через підготовку злочину;   
В) через незвичайні здібності

3. Біблійні мотиви простежуються у творі:
А) «Золотий жук»;  
Б) «Дари волхвів»;  
В) «Павутинка»

4. До чарівної крамниці з твору Г. Уеллса могли потрапити лише:
А) слухняні хлопчики;   
Б) чемні хлопчики;   
В) маленькі хлопчики

5. Тема оповідання «Золотий жук» Е. По:
А) подорож на пустельний острів;   
Б) розповідь про неіснуючу комету; 
 В) пошук скарбів захованих піратами

6. Що є символом людських страждань у творі «Павутинка» Р. Акутагави?
А) Шпиляста гора;  
Б) ріка Санзунокава;  
В) Криваве озеро

7. Ким мріяв бути Джордж Плейтен із твору А. Азімова «Фах»?
А) програмістом;   
Б) економістом;   
В) машиністом;  
 Г) космонавтом

8. На який місяць припадає День Освіти у творі «Фах» А. Азімова?
А) квітень;   
Б) червень;   
В) вересень;   
Г) листопад

9. Софі, героїня твору Д. В. Джонс «Мандрівний замок Хаула», уклала угоду з:
А) Відьмою Пустирищ;   
Б) Демоном вогню;   
В) Хаулом;  
 Г)  саліманом

10. Софі, героїню твору Д. В. Джонс «Мандрівний замок Хаула», Відьма Пустирищ перетворила на:
А) царівну-жабу;   
Б) дуже некрасиву дівчину;   
В) стару бабусю;
Г) кам’яну скульптуру.

11.  (2б.) В чому, на вашу думку, різниця між фентезі і фантастикою?

!!!Виконати контрольну роботу,

відповіді прислати на адресу yunaumkina@gmail.com


10.05.2022

Діана Вінн Джонс

"Мандрівний замок Хаула"


“Мандрівний замок Хаула” композиція 

Експозиція – розповідь про сім’ю Хаттер; 

зав’язка – перетворення Софі на стару бабцю, її рішення залишити крамничку;  

розвиток дії – перебування Софі у Мандрівному замку, пошуки Хаулом принца, боротьба з Відьмою Пустирищ, намагання розірвати зв’язок Хаула і Кальцифера тощо; 

 кульмінація – битва Хаула з Відьмою Пустирищ;

  розв’язка – зняття закляття з Софі 

Роман має назву «Мандрівний замок Хаула», тому що саме мандрівний замок чарівника Хаула є одним із головних героїв роману, тому що це не звичайний будинок, а жива істота, яка бродить околицями Маркет-Чіппінгу, проявляє свій характер, коли утікає від старенької бабці. Такий будиночок відомого мага нагадує традиційний образ хатинки на курячих ніжках у народних казках. Але цей образ зовсім не звичний для казки, адже він суттєво відрізняється від традиційного уявлення про те, де повинен жити відьмак).

!!! Повторити вивчений матеріал, 
готуватися до контр. роботи.

09.05.2022

Діана Вінн Джонс



Діана Вінн Джонс (англ. Diana Wynne Jones) — британська письменниця фентезі для дітей і дорослих. Народилася в Лондоні, 19 серпня 1934 року.
Коли почалася друга світова війна, Діані було п'ять років. Батьки поїхали зі столиці в Уельс, потім в Йорк і, нарешті, в 1943 році осіли в графстві Ессекс, де Майорі і Річард почали працювати в освітньому центрі.
У 1953 році вступила в Оксфорд, коледж Св. Анни, де відвідувала лекції К. С. Льюїса і Джона Р. Р. Толкіна. Діана Вінн Джонс живе разом зі своїм чоловіком Джоном Барроу, професором Брістольського універститету і трьома синами в Кліфтон, Брістоль.
Діана є автором понад сорока книг, перекладених на 17 мов. Володіє вражаючим списком нагород і номінацій, серед яких найпрестижніші Carnegie Medal Commended і Mythopoepic Fantasy Award.
Особливою популярністю користуються цикл "Світи Крестомансі" і роман "Бродячий замок Хоула", екранізований в 2004 році відомим японським режисером аніме Хаяо Міядзакі. Англійська версія мультфільму вийшла в 2005 році.
Критика до сих пір порівнює настільки гучного "Гаррі Поттера" саме з знаменитим серіалом "Світи Крестомансі", який з'явився на добрих два десятки років раніше книг Джоан К. Роулінг. Твори Джонс також часто порівнюють з книгами Робін Маккінлі і Нейла Геймана.
Вона дружить з Гейманом і вони обидва є шанувальниками творів один одного. Письменниця присвятила роман Гексвуд (Hexwood) Гейманом, почерпнув ідею сюжету в одній із розмов з ним.
Роман "Зачарована життя" — перший із серії про Крестомансі виграв в 1977 Guardian Award як краща книга для дітей.
У 1999 році вона виграла ще дві важливі нагороди, які мають вплив в світі фентезі-літератури: нагороду за кращий твір для дітей Mythopoeic Awards в США і Karl Edward Wagner Award в Великобританії.
За мотивами її книги "Ходячий замок" в 2004 році японський аніматор Хаяо Міядзакі створив мультфільм, номінований на "Оскар" як кращий анімаційний проект року. А за романом Archer's Goon в 1992 році був знятий телесеріал.

"Мандрівний замок Хаула"


Рік видання: 1986

Жанр твору – фантастичний роман 

Тема: Вражаючі пригоди дівчинки; дивовижні відкриття у чарівному світі. Пошук шляху до повернення власного «я», боротьба зі злом на цьому шляху. 

Ідея: Попри усі складнощі життя кохання усе одно переможе; Віддавайте усе тепло та турботу навколишньому світу. Віра людини в свої сили, впевненість у правильності дій, підтримка оточуючих дозволяють здійснити неможливе. 

“Мандрівний замок Хаула” головні герої:

 Софі Хаттер — дівчина 18 років, капелюшниця з містечка Маркет-Чиппінг, найстарша з трьох сестер, яку Відьма Пустирищ перетворила на старезну бабусю. 

Летті — дівчина 17-ти років, рідна сестра Софі. 

Фанні Хаттер — мачуха Софі.

 Марта — донька Фанні, наймолодша і найкмітливіша з трьох сестер.

 Хаул — загадковий чарівник з дивною репутацією, що живе у Мандрівному Замку.

 Майкл — 15-річний учень і помічник Хаула, що живе з ним в Мандрівному Замку.

 Кальцифер — вогняний демон, що живе в замку Хаула й приводить його в рух; має таємну угоду з Хаулом, яку прагне розірвати з допомогою Софі.

 Відьма Пустирищ — зла відьма, яка перетворила Софі на стару бабцю. 

Опудало, Хінн, Мадам Саліман, король, міс Ангоріан.

Посилання на твір 🔻


Посилання на відео🔻

!!! Прочитати твір, переглянути відео


03.05.2022

Айзек Азімов

"Фах"

Тести 

1. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», утік з Інтернату, щоб: 

а) побувати на олімпіаді;               

б) побачити кохану дівчину; 

в) допомогти своїй родині матеріально; 

г) уникнути покарання. 

2. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», відрізнявся від своїх однолітків тим, що: 

а) був дуже сильним, займався спортом; 

б) володів телепатією; 

в) читав книги, займався самоосвітою; 

г) був вихідцем з іншої планети. 

3. Ким мріяв стати Джордж Плейтен? 

а) програмістом; 

б) економістом;

 в) машиністом; 

4.На який місяць припадає день Освіти? 

А) листопад;

 Б) вересень; 

В) травень. 

5. Яка тема завжди була предметом суперечки між Джорджем і коротуном Тревіліаном?

 А) вибір фаху;

 Б) майбутнього людства;

 В) майбутнього освіти. 

6. Хто бачив, що Джорджа чекає блискуче майбутнє? 

А) Тревіліан; 

Б) батько; 

В) Інженеску. 

7. Якого числа народився Джордж? 

А) 13;

 Б)16; 

В) 21. 

8. Чий це опис «У нього ніс був картоплиною, волосся рідке, підборіддя помережене складками, наче він раніше був товстун, а тоді зненацька схуд»? 

А) нігерійця Омейні; 

Б) історика Інженеску; 

В) лікаря Антонеллі. 

9. Де саме … «про Джорджа піклувалися. Його оточили увагою і ставилися до нього добре»? 

А) вдома;

 Б) в Інтернаті; 

В) в Сан-Франциско. 

10. Що спричинило невдачу Тревіліана, який не отримав права потрапити на одну із планет Галактики?

 А) не читання книжок; 

Б) його самовпевненість;

 В) навчання за старими стрічками. 

11. Про побачення з якою особою попросив Джордж? 

А) з новіанином; 

Б)з лікарем; 

В) з викладачем. 

12. Що потрібно, на думку Джорджа, щоб іти в ногу з науково-технічним прогресом? 

А) вчитися по стрічках;

 Б) вчитися самостійно;

 В) вірити в себе. 

13. Як, за А. Азімовим, точно звуться Інтернати для недоуків? 

А) академія вищої освіти; 

Б) інститут вищої освіти; 

В) університет вищої освіти. 

14. Хто повинен сам про себе сказати: «Я можу творити і творитиму, хочете ви цього чи ні»? 

А)знаюча і розумна людина;

 Б) творча людина; 

В) впевнена у собі людина. 

15. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», після медкомісії опинився: 

а) в Інтернаті;                      

б) у вищій школі;

в) у лікарні;                        

 г) на планеті Новії

16. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», вів діалог з представниками планети Новія про:

 а) недоліки медичної системи; 

б) систему професіональної освіти; 

в) обмеження його прав і свобод; 

г)  про значення дружби для згуртування суспільства


!!! Виконати тести, відповіді присилати на адресу yunaumkina@gmail.com


27.04.2022

Айзек Азімов



Айзек Азімов (справжнє ім’я Ісаак Озимов) народився 2 січня 1920 року в Росії, в Петровичах – містечку, розташованому зовсім недалеко від Смоленська. У 1923 батьки відвезли його в США ( «у валізі», як він сам висловлювався), де оселилися в Брукліні і через кілька років відкрили кондитерський магазин.
 Здобувши середню освіту, Азімов, за бажанням батьків, намагався стати медиком. Це виявилося йому не під силу: побачивши кров йому ставало погано. Потім Айзек зробив спробу вступити в найпрестижніший коледж Колумбійського Університету, але не пройшов далі співбесіди, написавши в автобіографії про те, що він балакучий, неврівноважений і не вміє справляти на людей гарне враження. Він був прийнятий в юнацький коледж Сет Лоу в Брукліні. Через рік цей коледж закрився і Азімов опинився в Колумбійському Університеті.
 25 липня 1945 року Айзек Азімов одружився на Гертруді Блюгерман, з якої виховував двох дітей. З жовтня 1945 року по липень 1946 Азімов служив в армії. Потім повернувся в Нью-Йорк і продовжив освіту. У 1948 році закінчив аспірантуру, отримав ступінь PhD (доктора) біохімії, і вступив до постдокторату як біохімік. У 1949 році він влаштувався викладачем на медичний факультет Бостонського Університету, де в грудні 1951 року став асистентом, а в 1955 році – доцентом. У 1958 покинув університет, щоб повністю присвятити себе літературній діяльності.
 Він автор більш ніж 500 книжок. У 1979 році йому було присвоєно звання професора. У 1960-і роки Азімов перебував під слідством ФБР за можливі зв’язки з комуністами. Підозри були зняті з письменника в 1967 році. У 1970 році Азімов розлучився з дружиною і майже одразу зійшовся з Дженет Опал Джеппсон. 
6 квітня 1992 року письменник помер від серцевої і ниркової недостатності на тлі ВІЛ інфекції (що призвела до СНІДу), якою заразився при операції на серці в 1983 році.
 Серед найбільш відомих творів письменника – детективна серія «Сталеві печери» (1954), «Голе сонце» (1957), «Роботи ранкової зорі» (1983) та «Роботи та Імперія» (1985); трилогія  «Трилогія про Заснування» ;”Кінець вічності” (1955), “Самі боги” (1972), збірка оповідань “Я – робот”, а також серія оповідань в яких вперше сформульовані знамениті три закони робототехніки. 

"Фах"


Рік написання – 1957
 Головні герої “Фах”: Джордж Плейтен, Арманд Тревіліан, Хейлі Омейні (психолог), Інженеску Ладислас (історик), лікар Ллойд, лікар Зекері Антонеллі, лікар Сем Елленфорд, Інженеску Ладислас (історик-соціолог) 
Тема “Фах” — зображення моделі майбутнього суспільства, здобуття освіти та фаху 
Мета А.Азімова: глибокі, ґрунтовні знання здатна дати тільки самоосвіта; щоб бути ерудованою людиною і правильно визначитися зі своїм професійним вибором, необхідно розвивати і вдосконалювати свої знання в різних напрямках й сферах життя. 
Ідея“Фах” – Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей.  Довести, що глибокі знання дає тільки само-освіта; треба розвиватися в різних напрямках, щоб бути ерудованою людиною, правильно визначитися у своєму професійному виборі 
Жанр “Фах”: науково-фантастичне оповідання (повість: у творі йдеться про тривалий період із життя головного героя Джорджа Плейтена, події відбуваються в різних місцях, існує паралельна сюжетна лінія – лінія Тревеліяна) 
Місце дії — Земля. В оповіданні згадується єдина конкретна географічна назва — місто Сан-Франциско. Ні назви рідного міста Джорджа, ні місця перебування в Інтернаті автор не вказує. Та й те, що усе людство розмовляє однією мовою і проживає на півтори тисячі планет, вільно переміщається не лише на Землі, а й в космічному просторі, створює відчуття всеосяжності 
Час подій. Описані події відбуваються в майбутньому, коли земляни почали успішно заселяти планети в усій Галактиці. Описані події — фантастичні (спосіб здобуття освіти, заселення інших планет, спілкування з інопланетянами). Автор використав наукові гіпотези про освоєння космосу, про програмування інтелекту, про необмежені можливості людини. Події твору відбуваються фактично трохи більше, ніж добу. Йдеться про незвичайний день — Перше травня, день Олімпіади. Але художньо час подовжено, оскільки у власних спогадах його переживає Джордж Плейтен — від Дня Читання до дня Олімпіади. Це період формування людини, здобуття нею знань, вибору життєвого шляху. Заселені планети, що згадуються в оповіданні: Діпорія, Новія, планети класу А 
Конфлікт твору. Людина і суспільство: чи має людина право на власний вибір життєвого шляху; стандартизована система освіти і здатність до творчого мислення окремої людини Назва «Фах» – це не лише освіта, професія людини, а ще і її справжнє покликання, талант, її людська сутність, призначення на землі.

Посилання на твір🔻


Посилання на відео🔻


26.04.2022

Контрольна робота № 6
Світова новела

 Завдання 1 – 6 мають по чотири відповіді, серед яких лише ОДНА ПРАВИЛЬНА. 

1. Який різновид новел порушує важливі питання сенсу буття людини?
А) гумористична; 
б) філософська; 
в) психологічна; 
г) фантастична

2.Який різновид новел побудований на розкритті особливостей характерів персонажів?
А) гумористична;
 б) філософська;
 в) психологічна; 
г) фантастична

3. В новелі «Останній листок» головна тема
А) милосердя; 
б) мистецтва; 
в) жертовності; 
г) дружби

4. У новелі «Дари волхвів» Різдво є символом
А) любові; 
б) надії; 
в) безкорисливості; 
г) духовності 

5. У творі Г.Уеллса «Чарівна крамниця» Джип сприйняв відвідування крамниці як
А) покарання батька; 
б) здійснення своїх мрій; 
в) прикрий випадок;
 г) звичайний епізод

6.  Кандата в новелі Р.Акутагави «Павутинка» не зміг вибратися з пекла через
А) егоїзм; 
б) жадібність;
 в) байдужість; 
г) жорстокість

Завдання 7- 10 передбачають установлення послідовності / відповідності. До кожного рядка, позначеного ЦИФРОЮ, доберіть відповідник, позначений БУКВОЮ, і запишіть відповідь у зошит.

   7. Установіть сюжетну послідовність реплік у новелі О.Генрі «Останній листок»

   А «Я була поганим дівчиськом»
   Б «…це і є шедевр Бермана»
   В «Які в неї були наміри?»
   Г «Ви справжня жінка!»

   8. Встановіть сюжетну послідовність реплік в оповіданні Г.Уеллса «Чарівна крамниця».

      А «Тату, а мені ця крамниця подобається!»
      Б «Я хотів би купити своєму хлопчикові кілька простеньких іграшок»
      В «Якби вони не марширували, я б їх і не любив!»
      Г «А знаєш, ти славний хлопчик!»

     9. Установіть відповідність між назвою твору і уривком.

   1 «Дари волхвів»               А «Небезпека минула. Ви перемогли»
   2 «Останній листок»         Б «У раю бралося до полудня»
   3 «Чарівна крамниця»       В «Ніхто не знає, сер, що ховається в людини за її
                                                      добропристойною подобою»
   4 «Павутинка»                   Г «Бідолаха, у двадцять два роки він мав годувати сім’ю!»
                                               
    10.  Установіть відповідність між персонажем і художньою деталлю

   1 Джип                                А один долар і 87 центів
   2 Джим                                   Б золотий годинник
   3 Берман                              В чисте полотно
   4 Делла                                Г  скляні кульки

   11.  Встановіть відповідність між персонажем і його бажанням.

   1 Джип                А створити картину-шедевр
   2 Джонсі              Б зробити різдвяний подарунок
   3 Джим                В мати чарівну іграшку
   4 Берман              Г намалювати Неаполітанську затоку

Завдання 12 - відкритої форми.

12. Що взяли б ви з собою з чарівної крамниці? Поясніть, чому?

   

   !!! Виконати контр. роботу, відповіді надсилати на пошту 

yunaumkina@gmail.com 


 19.04.2022

Рюноске Акутогава

 Акутаґава Рюноске народився 1 березня 1892 року в Токіо. Його початковим прізвищем було Сінбара. Рюносуке народився, коли батькові було 42 роки, а матері —33. За давнім японським звичаєм, коли батькам було за тридцять років, то це вважалось поганою прикметою для дитини. Тому батьки віддали його на виховання в будинок старшої сестри матері, яка хоча і була заміжня, але дітей не мала. Згодом мати хлопця тяжко захворіла, втративши глузд, тому його виховували у домі дядька матері, де згодом усиновили. 

 У 1910 році майбутній письменник закінчив токійську муніципальну середню школу. У 1913 році вступив на відділення англійської літератури філологічного факультету Токійського університету, де разом з друзями видавав літературний журнал «Течія нових думок», розвиваючи літературну течію «неореалізм». Там же була опублікована дебютна розповідь «Старий» (1914). 

 Популярність принесли розповіді з життя середньовічної Японії: «Ворота Расемон» (1915), «Ніс» (1916), «Муки пекла» (1918) та інші. 

 Після закінчення університету в грудні 1916 року Акутаґава отримує посаду викладача англійської мови в Військово-морській школі. 

 Акутаґава став майстром оповідань і повістей, в яких у саркастичному стилі він описував людський егоїзм та марноту життя. У збірках «Расьомон» (1917), «Тютюн і диявол» (1917), «Ляльковод» (1919) значне місце займають проблеми моралі, релігії, взаємовідносин між життям та мистецтвом.

  Для новел останнього періоду (двадцяті роки) дедалі більше характерними стають критика мілітаризму («Генерал», 1922; «Момотаро», 1924) та сучасного авторові суспільства. 

 Акутаґава наклав на себе руки 24 липня 1927, прийнявши смертельну дозу ліків. Про справжню причину його смерті нічого не відомо.

"Павутинка"

Митця цікавила передусім поведінка людини в ситуації особистісного й морального вибору, а відповіді на «вічні питання» він намагався знайти в давніх притчах, релігійних текстах, історичних нарисах і легендах. Про свою пристрасть до минулого Акутагава говорив так: «Душа людини в давнину і сучасної людини має багато спільного. От у чому річ». У минувшині письменник шукав пояснення вчинків, думок, психології сучасників. Досить часто у його творах простежуються культурні паралелі, пов’язані з давніми японськими релігійними традиціями, зокрема — буддійськими. 

Посилання на твір🔻


Посилання на відео🔻


!!! Опрацювати біографію письменника, прочитати новелу

13.04.2022

Г. Дж. Уеллс


УЕЛЛС, Герберт Джордж (Wells, Herbert George — 21.09.1866, Бромлі — 13.08. 1946, Лондон) — англійський письменник.Веллс писав про соціальні зрушення і світові катаклізми, про жорстокість війн і колоніальних загарбань, про можливості науки і силу людського розуму. Ще на поч. XX ст. він передбачив велике майбутнє відкриттям, пов'язаним з освоєнням космосу, міжпланетними подорожами, писав про ту роль, яку відіграватиме авіація, про відповідальність учених за наслідки зроблених ними наукових відкриттів. Прийнявши естафету від свого попередника Жуля Верна і в багатьох моментах перегукуючись із ним, Веллс продовжив розвідку майбутнього. Його цікавила передісторія винаходів сучасності, він проектував майбутнє. Центральне місце у творчості Веллса посідає проблема шляхів розвитку науково-технічного прогресу та його впливу на долю людства. Погляди письменника на перспективи розвитку суспільства були песимістичними: він не вважав, що технічні досягнення здатні зробити людей щасливішими.

"Чарівна крамниця"




Оповідання Г. Уеллса "Чарівна крамниця" зображує чистий, барвистий світ дитинства, у якому немає нічого неможливого. Його сюжет, на перший погляд, досить звичайний: батько з сином відвідують крамницю, в якій хлопчик побажав купити декілька речей. А крамниця виявилася незвичайною: одразу за її порогом почалися дива. Крамниця була заповнена чарівними речами. Тут був тигр із пап'є-маше, "який розмірено киває головою", кришталеві кульки, "порцелянова рука з колодою чарівних карт" і багато інших чарівних речей. На підлозі стояло кілька чарівних дзеркал, які звужували й видовжували, приплющували голови й скрадали ноги. Та справжні дива почалися, коли з'явився продавець. Він почав діставати кришталеві кульки зі своєї голови та кишені хлопчика. З-під пальців продавця сипали різнобарвні іскри, шворку він дістав зі свого рота, а палець, якого продавець потримав над вогнем, обернувся на паличку червоного сургучу. Продавець знав не тільки те, що хотів би придбати собі Джип, йому відомо було навіть ім'я хлопчика та його домашня адреса.
Батько Джипа раптом виявив у своєму капелюсі скуйовдженого голуба, два чи три яйця, мармурову кульку, годинника, чималу кипу паперу. Прилавок раптом витягнувся й загородив дорогу до дверей.
А далі була виставка зразків. Продавець заявив: "Всі товари в нас одного ґатунку, а саме: найвищого! Нічого, крім справжньої магії! З гарантією!" Були тут і чарівні поїзди, що рухалися без пари й пружини, і олив'яні солдатики, що оживали від скоромовки, проказаної над ними, і чарівний меч, і чарівний коник-гойдалка... Продавець, пояснюючи, як влаштовані іграшки, показував їх навиворіт. А потім... Потім все зникло: і продавець, і крамниця. Батько з сином опинилися знову на вулиці. Дива скінчилися, але Джип тримав в руках чотири пакунки, очі його сяяли.
Вдома з'ясувалося, що в трьох пакунках були олив'яні солдатики, а в четвертому — живе кошеня. Хлопчик залюбки грався олив'яними солдатиками, які, за його словами, оживали, коли він відкривав коробку й промовляв чарівне слово. Батько багато разів пробував, коли Джип грався з ними, зненацька увійти до нього в кімнату. Але нічого чарівного він так і не помітив, для нього вони були звичайнісінькими олив'яними солдатиками. Кілька разів батько проходив туди й назад Ріджент-стріт, шукаючи ту крамницю, щоб сплатити за рахунком, але так і не знайшов її.
У перекладі з грецької слово "фантастика" означає "мистецтво уявляти". Діти, на відміну від більшості дорослих, мають багату уяву. Вони можуть подумки перенестися в тридев'яте царство, полинути до зірок, чарівним словом "оживити" олив'яних солдатиків, потрапити до чарівної крамниці. 

                                   Посилання на твір🔻

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=610

Посилання на відео🔻

https://www.youtube.com/watch?v=ICc0iV5ZnP0


!!! Опрацювати теоретичний матеріал, прочитати новелу


12.04.2022

О Генрі
"Дари волхвів"

Які скарби були у сім’ї Юнг?Які порівняння використовує автор, щоб підкреслити їх значущість?
Знайдіть в тексті рядки, в яких описується, як Делла приймала рішення. Зробіть висновок, чи важко було їй розлучатися зі своїм скарбом. Як змінився її настрій після прийнятого рішення?
Уявіть себе на місці Джіма. Опишіть, як готував подарунок Джім для Делли, чи важко йому було розлучатися з годинником?Про що він думав і як він діяв?
 

                                                Посилання на твір🔻

Посилання на відео🔻

!!!Прочитати новелу, дати відповіді на запитання (усно)

06.04.2022


Тест за змістом твору О.Генрі «Останній листок» 

  1. Позначте жанр твору О.Генрі «Останній листок»:
А   оповідання;
Б   новела;
В   повість.
  1. Укажіть місто і країну, у якій відбуваються події твору:
А   Париж, Франція;
Б   Вашингтон, США;
В   Берлін, Німеччина;
  1. Назвіть професію героїв твору О.Генрі «Останнній листок»:
А   письменники;
Б   художники;
В   архітектори.
  1. Прочитайте цитату: «…Невидимий прибулець …  почав бродити по колонії, торкаючись то одного, то другого своїми крижаними пальцями. По Іст-Сайду цей зарізяка розгулював сміливо, ішов швидко, вражаючи десятки жертв…» Яку хворобу описує автор:
А   пневмонію;
Б   чахотку;
В   коклюш?
  1.  Яка мрія була у Джонсі:
А   відправитися у мандри Європою;
Б   намалювати Неаполітанську затоку;
В   побувати біля Ніагарського водоспаду?
  1. Укажіть ім 'я подруги  Джонсі, яка доглядала за нею у лікарні:
А   Бет;
Б   Ліндсі;
В   Сью.
  1. Опадаючі листки якого куща рахувала Джонсі:
А   плюща;
Б   мигдалю;
В   жасмину?
  1. Позначте життєву мету Бермана:
А   стати відомим і знаменитим;
Б   створити шедевр;
В   знятися у кінофільмі.
  1. Укажіть причину, через яку загинув Берман:
А  він багато пиячив і погано харчувався;
Б   був дуже старим і самотнім;
В   вночі під дощем і снігом кріпив листок до плюща.
  1. Прочитайте слова Сью, звернені до Джонсі: «Ах, сонечко,  це і є шедевр Бермана…» Що саме назвала шедевром Сью:
А   портрет Джонсі;
Б   листок плюща;
В   статую Свободи?
  1. Прочитайте цитату: «Це гріх – хотіти вмерти. Тепер ти можеш дати мені …» Якої  їжі попросила  Джонсі у Сью:
А   шоколаду;
Б   бульону і молока з портвейном;
В   картоплі з огірками?
  1. З поданого переліку оберіть неправильше значення. Який сенс має назва твору «Останній листок»:
А   остання надія Джонсі на життя;
Б   остання мистецька робота Бермана;
В   останній шанс на виліковування Джонсі;
Г   остання спроба Сью заробити гроші.

!!! Виконати тести, відповіді надсилати на пошту yunaumkina@gmail.com 

05.04.2022

Світова новела

Новела як літературний жанр

Що таке новела?
Новела — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вималюваною дією. Їй властиві:
- надзвичайно динамічний сюжет, переважно однолінійний
- несподіваний фінал
- яскраво виражений композиційний центр (переломний момент у сюжеті, кульмінаційний пункт дії, контраст чи паралелізм сюжетних мотивів)
- лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів
- строга конструкція
- містить момент ситуаційної чи психологічної несподіванки
- мінімум персонажів
- персонажі - сформовані особистості, що потрапили в незвичайні життєві обставини.

О'Генрі
(1862-1910)
Справжнє ім'я — Уільям Сідней Портер. Американський прозаїк, автор понад 200 новел, гуморесок. Герої оповідань О'Генрі — прості люди, звичайні американці: клерки, ковбої, фермери. Вони не вирішують глобальні проблеми, а живуть буденним життям, в якому є і смішне, і сумне, і підлість, і шляхетність.
Відомі збірки О'Генрі: "Чотири мільйони" (1906), "Серце Заходу" (1907), "Голос міста" (1909), "Дороги долі" (1909).
О'Генрі створює реалістичні, романтичні новели. Крім того, він урізноманітнює новелу: тут звучить сатира, пародія, комічний гротеск. Оповідання О'Генрі динамічні, написані простою мовою, письменник навіть використовує простонародний жаргон. Особливістю його творів є несподіваний фінал.
Першим перекладачем О'Генрі українською мовою був Остап Вишня, пізніше його перекладали О. Лавинська, М. Дмитренко.

"Останній листок"




Посилання на твір🔻
Посилання на відео🔻

!!! Опрацювати біографію письменника,прочитати оповідання, виконати завдання🔺

29.03.2022

Контрольна робота # 5

Літературний детектив


11. Хто з персонажів повісті "Собака Баскервілів" сподобався вам найбільше і чому? (2 бали)

!!! Контрольну роботу виконати в зошиті, записати у вигляді ключа, результати вислати мені на пошту yunaumkina@gmail.com до 06.04.2020

22.03.2022



"Собака Баскервілів"

Серед численних злочинів і таємничих історій, майстерно розплутаних Шерлоком Холмсом, особливо виділяється історія про "Собаку Баскервілів", в якій переплелися реальність і вигадка, і для розгадки якої було потрібне не лише логічне мислення знаменитого детектива, але й спостереження за подіями, що відбуваються, збоку, ведення розслідування на відстані, щоб не злякати неординарного й обережного злочинця.
Починається ця, на перший погляд фантастична історія, з розповіді доктора Мортімера про раптову смерть сера Чарльза Баскервіля, про таємничі сліди, побачені доктором Мортімером біля трупа, і старовинний переказ про пса-чудовиська — прокляття роду Баскервілів.
Шерлок Холмс, виключаючи участь в цій заплутаній справі потойбічних сил, здогадується, що має справу з розумним і надзвичайно обережним злочинцем, і тому знаменитий детектив вирішує стати невидимим для всіх учасників і спостерігати за тим, що відбувається, збоку, щоб вистежити справжнього злочинця.

Посилання на текст 🔻


Посилання на фільм 🔻


!!! Прочитати твір, переглянути фільм, 

виконати тестові завдання 🔻

Відповіді у вигляді ключа 1а 2б і т.д. відсилати на пошту yunaumkina@gmail.com


16/03/2022

Сюжет і композиція  оповідання “Спілка рудих”


 Композиційні елементи                    Ланки сюжетної лінії 

  Експозиція     Вілсон звертається за допомогою до Шерлока Холмса. 

Зав’язка       Об’ява в газеті.

 Розвиток дії           Вілсон влаштовується на роботу до Спілки рудих. Дивна робота за чотири фунти на тиждень. Спілку рудих розпущено. Таємниця Спілки рудих. Холмс обстежує територію ймовірного злочину й таємно оглядає помічника Вілсона. Холмс слухає музику. Холмс підключає до справи поліцію. 

Кульмінація      Засідка. Злочинців затримано. 

Розв’язка       Вдячність директора банку. 

Пояснення детектива      Холмс пояснює Вотсону незрозумілі деталі справи та ходу її розслідуванняя.


Посилання на фільм 🔻

Посилання на твір 🔻

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=234

!!! Прочитати оповідання, переглянути фільм.Виконати тестові завдання для самоперевірки. 🔻



15/03/2022



Конан Дойль Артур
(1859-1930)
Англійський письменник, ірландець за походженням. Найпопулярнішими книгами письменника є детективні історії про Шерлока Холмса та його друга доктора Ватсона: "Собака Баскервілів" (1901—1902), "Долина жахів" (1914-1915), "Пригоди Шерлока Холмса" (1892-1893).
Шерлок Холмс став улюбленцем мільйонів читачів світу, а ім'ям його називають тих, хто вміє розплутувати складні історії, відзначається високим інтелектом, знанням життя, прагненням до справедливості.
Конан Дойль створив науково-фантастичні романи: "Втрачений світ" (1912), "Отруєний пояс" (1913), "Маракотова безодня" (1929), декілька історичних досліджень.
"Пістрява стрічка"
Твір А. Конан Дойла "Пістрява стрічка" входить до циклу оповідань про Шерлока Холмса, надзвичайно талановитого й розумного детектива. Оповідь ведеться від імені доктора Ватсона, друга Шерлока Холмса. Одного квітневого ранку у дім Шерлока Холмса завітала незнайома молода дівчина. Це була Еллен Стонер, головня героїня змальованих подій. Міс Стонер розповіла Холмсу, що живе в маєтку свого вітчима, містера Ройлотта. У дівчини була сестра, але вона померла два роки тому при дуже загадкових обставинах. Перед тією трагічною подією дівчина часто чула вночі якийсь свист, а в ніч своєї смерті вона вибігла з кімнати з криком: "Пістрява стрічка" і упала замертво. Причину її смерті з'ясувати так і не вдалось. Між тим мати дівчат заповіла їм невеликий спадок, з тією умовою, що грошима може користуватися її чоловік, містер Ройлотт, але тільки доти, доки дівчата не вийдуть заміж. Незадовго до смерті сестра Еллен збиралася вийти заміж... Міс Стонер підозрює вітчима, але ніяких доказів проти-нього немає. До Шерлока Холмса її привело те, що якось уночі, коли вона ночувала в кімнаті своєї загиблої сестри, вона почула дивний свист, котрий колись уже був провісником однієї смерті.
Шерлок Холмс та доктор Ватсон попрямували до маєтку містера Ройлотта, і, поки він був у місті, обстежили всі кімнати. У кімнаті загиблої сестри, де через ремонт тепер жила міс Стонер, було виявлено багато дивовижного. Ліжко чомусь було пригвинчене до долівки, щоб його неможливо було пересунути. Над ліжком висів шнур для дзвінка — викликати служницю, але дзвоник не працював. Поряд зі шнуром був отвір вентилятора, котрий виходив чомусь не на вулицю, а в сусідню кімнату, де жив містер Ройлотт. З оповіді Еллен Стонер було відомо, що містер Ройллот колись жив у Індії і привіз звідти павіана, пітонів і пантеру. Багатьом видалося дивним, Що він пристрасно захоплювався екзотичними тваринами Індії. У кімнаті самого містера Ройлотта був знайдений батіг, залізний шкаф-сейф для паперів і блюдце з молоком. Котів у домівці ніхто не тримав...
Посилання на книгу 🔻
Посилання на фільм 🔻

!!! Прочитати твір, переглянути фільм, дати відповіді на запитання(усно).

Перевіряємо знання тексту.
Артур Конан Дойл
« Пістрява стрічка»
  1. Коли відбувалася подія?
  2. Чому Вотсон поглянув на Шерлока Холмса здивовано?
  3. Як пояснив Холмс Вотсону те, що так рано його розбудив?
  4. Що було найбільшою втіхою Вотсона?
  5. Завдяки чому Холмс розплутував усе, за що брався?
  6. Як виглядала молода леді, клієнтка Ш. Холмса?
  7. Як пояснила своє тремтіння загадкова леді?
  8. Якого віку була  леді?
  9. Чому леді здивувалась твердженню  Шерлока про те, що вона приїхала потягом?
  10. Як Шерлок здогадався про те, що леді прибула потягом?
  11. Як Шерлок здогадався , що пані перш ніж дістатися до станції, довго їхала розгаслим путівцем на бідарці?
  12. Хто дав адресу Шерлока загадковій леді?
  13.  Як звали загадкову леді?
  14. Де жила місіс Стоунер?
  15. Де довгий час перебував вітчим місіс Стоунер? У якій країні?
  16. За який злочин лікар Ройлотт відсидів у в'язниці багато років?
  17. Скільки років було місіс Стоунер, коли її мати вийшла заміж за лікаря Ройлотта?
  18. За якої умови мати місіс Стоунер передала управління статками своєму чоловіку?
  19. Які зміни сталися з вітчимом, коли він з дівчатками повернувся до родового маєтку?
  20. Якою була спадкова риса по чоловічій лінії в родині Ройлоттів?
  21. Чому люди, коли бачили лікаря Ройлотта, тікали від нього?
  22. Кого лікар Ройлотт вважає за своїх друзів?
  23. Яку пристрасть має лікар Ройлотт?
  24. Що сталося із сестрою-близнючкою місіс Стоунер?
  25. Що сталось у житті сестри місіс Стоунер перед самою смертю?
  26. Коли сталася трагедія з сестрою місіс Стоунер?
  27. Як сестри здогадались , що тієї фатальної ночі лікар Ройлотт не лягав спати?
  28. Про що розповіла сестра місіс Стоунер тієї ночі перед тим, як іти спати?
  29. Чому дівчата замикали двері своїх кімнат на ніч?
  30. Якою була ніч , коли сталася трагедія?
  31. Що почула місіс Стоунер серед ночі?
  32. Що побачила місіс Стоунер, підбігши до кімнати сестри?
  33. Які слова сказала сестра місіс Стоунер, коли та підхопила її знесилене від болю тіло?
  34. Куди показувала пальцем  сестра місіс Стоунер?
  35. Про що запитав Шерлок у місіс Стоунер після її розповіді про смерть сестри?
  36. Що знайшли у руках сестри місіс Стоунер?
  37. Чому  в слідчого не було сумніву, що сестра місіс Стоунер  була сама-самісінька, коли до неї підкралася смерть?
  38. Чи знайшли лікарі отруту в організмі сестри місіс Стоунер?
  39. Як звати нареченого місіс Стоунер?
  40. На коли заплановане весілля місіс Стоунер?
  41. Чому місіс Стоунер перебралася до кімнати сестри?
  42. Що почула  в кімнаті сестри у першу ж ніч місіс Стоунер ?
  43. Чому Шерлок вважав, що місіс Стоунер вигороджує свого вітчима?
  44. Як пояснила місіс Стоунер наявність синців на руці?
  45. Що хотів побачити в в Стоук-Моран Шерлок?
  46. О котрій годині домовились Шерлок і місіс Стоунер зустрітись у маєтку Стоук-Моран?
  47. Хто раптом з'явився у вітальні Шерлока і Вотсона?
  48. Як виглядав незнайомий чоловік?
  49. На кого був схожий незнайомий чоловік?
  50. Ким виявився незнайомий чоловік?
  51. Як охарактеризував лікар Холмса?
  52. Як жартома назвав себе  Холмс ?
  53. Що сказав Холмс лікарю Ройлотту?
  54. Проти чого застерігав лікар Холмса?
  55. Що зробив лікар перед тим, як вийти з вітальні?
  56. Куди намірився йти Холмс після сніданку?
  57. Що побачив Холмс у юристів?
  58. Яку суму, за заповітом,  повинен був виділити сестрам лікар?
  59. Чому Холмс вважав, що лікар мав мотив позбутися обох сестер до їхнього весілля?
  60. Що порадив Холмс  Вотсону взяти з собою?
  61. Яким був будинок у маєтку Стоук-Моран?
  62. На що звернув увагу Холмс, коли обслідував стіну під вікнами спальні місіс Стоунер?
  63. Який  висновок  зробив Холмс , дослідивши віконниці?
  64. На що звернув увагу Холмс у кімнаті сестри місіс Стоунер?
  65. Що сказав Холмс після того, як з усієї сили смикнув за шнур дзвінка?
  66. Коли було зроблено душник і дзвінок?
  67. Чому Холмс спитав у місіс Стоунер, чи немає у них кота?
  68. Що побачив Холмс у кутку біля ліжка?
  69. Що сказав Холмс місіс Стоунер після того, як обдумав усе побачене і зробив певні висновки?
  70. Де Холмс і Вотсон чекали на сигнал від місіс Стоунер?
  71. Який сигнал повинна була подати місіс Стоунер Холмсу і Вотсону?
  72. Що здалося Холмсу незвичайним і підозрілим у кімнаті сестри місіс Стоунер?
  73. О котрій годині спалахнув самотній вогник у кімнаті сестри місіс Стоунер?
  74. Кого побачили Вотсон і Холмс у садибі перед тим, як залізти у вікно до кімнати місіс Стоунер?
  75. Ким виявилась незвичайна істота, яку побачили детектив і лікар Вотсон?
  76. Що приніс із собою Холмс до кімнати сестри місіс Стоунер?
  77. Чому Холмс почав люто шмагати лозиною по шнурку?
  78. Що почули Холмс і Вотсон у сусідній кімнаті?
  79.  Що лежало на колінах у лікаря Ройлотта, коли Холмс і Вотсон зайшли до його кімнати?
  80. Що помітили на чолі у лікаря Ройлотта Холмс  і Вотсон?
  81. Ким виявилась пістрява стрічка?
  82. Як Холмс спіймав гадюку?
  83. Для чого ж був прикріплений фальшивий дзвінок над ліжком у кімнаті сестри місіс Стоунер?
  84. Для чого слугувала миска молока у кімнаті вітчима місіс Стоунер?

30/03/2022

Біля витоків детективного жанру стоїть ім'я Е.По, який був засновником трьох головних напрямів у детективі - романтичного (власне сенсаційного), класичного (власне інтелектуального) та готичного (жахливого, страшного).

Детектив - це жанр прози, у якому сюжет будувався навколо кримінальної загадки, а головним персонажем був слідчий - представник поліції або приватний нишпорка.

Особливості детективу:

  • o у центрі лежала не трагедія злочину, а інтелектуальний процес пошуку істини;
  • o дія відбувалася у дуже обмеженому просторі;
  • o головний герой - єдиний, хто міг досягти успіху, який був ніби запрограмованим;
  • o читач мав можливість стежити за розвитком думки слідчого;
  • o відсутність рухів і емоцій;
  • o монотонність оповіді, довгі розповіді героїв про різні дрібниці.

Основні правила детективного жанру - чим складніша і заплутаніше справа, тим її простіше розв'язати.
Посилання на фільм "Золотий жук"🔻
https://youtu.be/qmAKE1IzbO4

Посилання на книгу "Золотий жук"🔻
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=63

!!! Прочитати твір, переглянути фільм, дати відповіді на запитання(усно).


Тести «Чи уважний ти читач?» (за оповіданням Е.А.По «Золотий жук»)


1.Автор твору «Золотий жук»:
А) О.Грін;
Б) А.По;
В) К. Дойл
2.Тема оповідання «Золотий жук»:
А) подорож на пустельний  острів;
Б) розповідь про неіснуючу комаху;
В) пошук скарбів, захованих піратами
3.Головний герой детективу «Золотий жук»:
А) Легран;
Б) Лонгрен;
В)Джупітер.
4.На яке дерево вліз Джупітер, тримаючи в руках золотого жука?
А) пальму;
Б) тюльпанове;
В) бамбук.
5. Через що негр мав пропустити жука?
А) через ліве око черепа;
Б) через праве око черепа;
В) крізь дірку в черепі.
6. Якої помилки припустився Джупітер?
А) не там викопав яму;
Б) не на те заліз дерево;
В) не через ліве око пропустив жука.
7.Що знайшли Легран, слуга і оповідач після другої спроби:
А) скарб;
Б) нічого;
В) золотого жука.
8.Основні символи, на які вказують ознаки жука:
А) смерть, багатство;
Б) радість, задоволення;
В) пригоди, розчарування.
9. Як називався зашифрований запис на пергаменті:
А) пунктограма;
Б) емблема;
В) криптограма.
10. «Чортове сідало» це:
А) урвище;
Б) скеля;
В) галявина.
11. Чиї скарби знайшов Легран:
А) пірата Кідда;
Б) оповідача;
В) негра?
12. Одне з чисельних досягнень По:
А) заснування форми сучасного детективу;
Б) робота в театрі;
В) служба у війську.

5 комментариев: